Založ si blog

Klenot medzi knihami

Máte radi luxusné edície? Zberateľské? Práve takého sa totiž u nás dočkala Agatha Christie. V slovenčine vyšla úplne nádherná zbierka poviedok s mojím obľúbeným Herculom Poirotom, tak skvelo stvárneného Davidom Suchetom, že lepšie sa určite nedá. Je to nádherná, luxusná, zlatá a obrovská kniha plná kratších príbehov s belgickým emigrantom, ktoré sú možno známejšie vo forme päťdesiatminútových filmoch, než v literárnej forme, ale poskytujú rovnaký pôžitok. Aspoň pre mňa. Práve preto ma rozhodnutie vydavateľstva Slovenský spisovateľ vybočiť zo zaužívaného formátu menších a nie príliš obsiahlych kníh nesmierne potešilo.

Hercule Poirot: Poviedky je kazeta, ktorá obsahuje 56 príbehov v rozsahu približne 10 – 20 strán. V závere nájdete chronológiu vydávania týchto poviedok v časopise The Sketch, ktoré pomohli Agathu Christie dostať sa do výšin spisovateľského neba a zrazu zistiť, že tvorba je práca ako každá iná. Takisto v knihe nájdete úryvok z jej Vlastného životopisu a vysvetlenie, ako sa zrodil Hercule Poirot. Okrem toho je kniha oživená ilustráciami.

Ako sa Hercule Poirot zrodil? Jednoducho. Christie milovala Sherlocka Holmesa a jeho Watsona. Stvorila Poirota a kapitána Hastingsa na ich obraz. Iba sa nevedela rozhodnúť, v akom veku majú byť, či to budú študenti, vedci… Až si napokon spomenula na belgických utečencov – a zrazu bola na správnej stope. Spravila z neho vyslúžilého detektíva. Čo vlastne do smrti ľutovala, lebo sa jej zdal pristarý – nemohol starnúť spolu s ňou. Ja osobne netuším, čo jej vlastne vadilo, lebo mňa Poirotov vek v jej nespočetných knihách (konkrétne Poirot vystupuje vo vyše stovke jej titulov) nijako nerušil.

Poviedky obsahujú známe aj neznámejšie príbehy, ako príklad uvádzam: Vražda na maškarnom plese, Zmiznutie pána Davenheima, Lacný byt, Tajomstvo egyptskej hrobky, Únos Johnnieho Waverleyho, Dobrodružstvo s talianskym šľachticom, Plány ponorky, Dobrodružstvo claphamskej kuchárky, Osie hniezdo, Byt na treťom poschodí, Druhý gong, Zrkadlo mŕtveho muža, Trojuholník na ostrove Rodos, Žltý iris, Nemejský lev, Krétsky býk, Jablká Hesperidiek a ďalšie.

Vo Vražde na maškarnom bále napríklad Poirot rieši záhadnú smrť lorda Cronshawa, ktorého našli s jedálenským nožom zabodnutým v srdci, a ďalší deň zomrela aj Coco Courtenayová. Obaja spolu s priateľmi predstavovali hrdinov zo starej talianskej komédie a Coco sa s lordom Cronshawom navyše pohádali. A obaja mali pri sebe kokaín…

Zmiznutie pána Davenheima Poirot rieši samoľúbym spôsobom – pekne z pohodlia svojho domova. Stavil sa totiž s inšpektorom Jappom o päť libier, že mu k vyriešeniu stačia obyčajné fakty. Tie hovoria, že pán Davenheim odišiel vlakom 12:40, ako vždy, a odvtedy ho nikto nevidel. Jeho obchodný spoločník ho v pracovni márne očakával…

Lacný byt je prípad, kde Poirota upútali maličkosti, ktoré napokon viedli k zločinu. Tu ide o byt v bytovom bloku, kde sa nájomné šplhá k 350 librám mesačne. No tento byt jeho novým nájomníkom dali za 80 libier. Lacno museli odkúpiť aj nábytok. Poirotovi to rozhodne nedá pokoj.

Osom hniezde Poirot príde na návštevu k svojmu známemu z jediného dôvodu: priviedol ho k nemu zločin. Vražda, ktorá sa ešte nestala.

A tak ďalej. Skrátka, záhady strana za stranou, a hoci poviedky nie sú môj obľúbený žáner, christieovky sú výnimky z pravidla. Pretože jej príbehy sú vždy plnohodnotné, bez ohľadu na rozsah. Postavy sú živé, uveriteľné, majú svoje osudy, prípady sú logické a ak ich nevyriešite spolu s Poirotom, spätne si trieskate hlavu o stenu, že ste si ten detail nevšimli. A pri poviedkach, ktoré sú predsa len krátkym žánrom, by sme si naše sivé bunky mozgové veru potrápiť mohli aj my 🙂 Poviedky Hercula Poirota je jednoducho kniha, ktorá je ozdobou knižnice a povinnou investíciou pre všetkých milovníkov kráľovnej anglickej detektívky. Rozhodne netreba váhať, mon ami 🙂

Šéf detektívnej kancelárie

29.11.2018

Sabrina Jeffriesová je autorka románov, ktoré sú čitateľné, vtipné, dobrodružné a rieši sa v nich určitá zápletka. Aspoň teda v sérii Vojvodovi muži (iné jej knihy som nečítala), čo viac »

Keď právnik je právnička, ale tají to

21.11.2018

Tracy Anna Warrenová je veľmi obľúbená autorka ženských ľúbostných románov odohrávajúcich sa v 19. storočí. Táto obľuba sa u mňa nestretáva s prílišným pochopením, lebo poznám spisovateľky, viac »

Knižná chuťovka Dievča v zrkadle

14.11.2018

Katarína Gillerová je autorka nesmierne dômyselných spoločenských románov. Ak ju niekto prezýva slovenskou Danielle Steelovou, v mojich očiach ju uráža. Gillerová ju totiž dokonale predčí viac »

Energia, žiarovka, bývanie, elektrina

Česi sa obávajú, že im bude chýbať elektrina, musia stavať nové zdroje

24.10.2019 08:04

Česká republika potrebuje postaviť nové elektrárne, aby aj naďalej bola sebestačná v množstve elektriny pre svoju spotrebu.

Justin Trudeau

Prioritou znovuzvoleného kanadského premiéra zostáva budovanie ropovodu

24.10.2019 07:43

Trudeau to povedal v stredu na svojej prvej tlačovej konferencii po víťazstve v pondelňajších parlamentných voľbách.

tornádo / Texas /

Deväť tornád v oblasti Dallasu spôsobilo poistné škody za 2 miliardy USD

24.10.2019 07:09

Texaské združenie poisťovní vo štvrtok uviedlo, že podľa odhadu bol tento výskyt tornád najdrahší v dejinách štátu Texas.

Sýria / Turecko /

Turecko informovalo USA, že prímerie v Sýrii zmení na "trvalé", oznámil Trump

24.10.2019 06:38

Americký prezident Donald Trump však upozornil, že ak Turecko poruší prímerie, sankcie voči nemu budú znovu zavedené.

Zuzana Šulajová

Z oceánu kníh niektoré si vyberám... :)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 66
Celková čítanosť: 93512x
Priemerná čítanosť článkov: 1417x

Autor blogu

Kategórie