Klenot medzi knihami

17. októbra 2018, Zuzana Šulajová, Čítankový čas

Máte radi luxusné edície? Zberateľské? Práve takého sa totiž u nás dočkala Agatha Christie. V slovenčine vyšla úplne nádherná zbierka poviedok s mojím obľúbeným Herculom Poirotom, tak skvelo stvárneného Davidom Suchetom, že lepšie sa určite nedá. Je to nádherná, luxusná, zlatá a obrovská kniha plná kratších príbehov s belgickým emigrantom, ktoré sú možno známejšie vo forme päťdesiatminútových filmoch, než v literárnej forme, ale poskytujú rovnaký pôžitok. Aspoň pre mňa. Práve preto ma rozhodnutie vydavateľstva Slovenský spisovateľ vybočiť zo zaužívaného formátu menších a nie príliš obsiahlych kníh nesmierne potešilo.

Hercule Poirot: Poviedky je kazeta, ktorá obsahuje 56 príbehov v rozsahu približne 10 – 20 strán. V závere nájdete chronológiu vydávania týchto poviedok v časopise The Sketch, ktoré pomohli Agathu Christie dostať sa do výšin spisovateľského neba a zrazu zistiť, že tvorba je práca ako každá iná. Takisto v knihe nájdete úryvok z jej Vlastného životopisu a vysvetlenie, ako sa zrodil Hercule Poirot. Okrem toho je kniha oživená ilustráciami.

Ako sa Hercule Poirot zrodil? Jednoducho. Christie milovala Sherlocka Holmesa a jeho Watsona. Stvorila Poirota a kapitána Hastingsa na ich obraz. Iba sa nevedela rozhodnúť, v akom veku majú byť, či to budú študenti, vedci… Až si napokon spomenula na belgických utečencov – a zrazu bola na správnej stope. Spravila z neho vyslúžilého detektíva. Čo vlastne do smrti ľutovala, lebo sa jej zdal pristarý – nemohol starnúť spolu s ňou. Ja osobne netuším, čo jej vlastne vadilo, lebo mňa Poirotov vek v jej nespočetných knihách (konkrétne Poirot vystupuje vo vyše stovke jej titulov) nijako nerušil.

Poviedky obsahujú známe aj neznámejšie príbehy, ako príklad uvádzam: Vražda na maškarnom plese, Zmiznutie pána Davenheima, Lacný byt, Tajomstvo egyptskej hrobky, Únos Johnnieho Waverleyho, Dobrodružstvo s talianskym šľachticom, Plány ponorky, Dobrodružstvo claphamskej kuchárky, Osie hniezdo, Byt na treťom poschodí, Druhý gong, Zrkadlo mŕtveho muža, Trojuholník na ostrove Rodos, Žltý iris, Nemejský lev, Krétsky býk, Jablká Hesperidiek a ďalšie.

Vo Vražde na maškarnom bále napríklad Poirot rieši záhadnú smrť lorda Cronshawa, ktorého našli s jedálenským nožom zabodnutým v srdci, a ďalší deň zomrela aj Coco Courtenayová. Obaja spolu s priateľmi predstavovali hrdinov zo starej talianskej komédie a Coco sa s lordom Cronshawom navyše pohádali. A obaja mali pri sebe kokaín…

Zmiznutie pána Davenheima Poirot rieši samoľúbym spôsobom – pekne z pohodlia svojho domova. Stavil sa totiž s inšpektorom Jappom o päť libier, že mu k vyriešeniu stačia obyčajné fakty. Tie hovoria, že pán Davenheim odišiel vlakom 12:40, ako vždy, a odvtedy ho nikto nevidel. Jeho obchodný spoločník ho v pracovni márne očakával…

Lacný byt je prípad, kde Poirota upútali maličkosti, ktoré napokon viedli k zločinu. Tu ide o byt v bytovom bloku, kde sa nájomné šplhá k 350 librám mesačne. No tento byt jeho novým nájomníkom dali za 80 libier. Lacno museli odkúpiť aj nábytok. Poirotovi to rozhodne nedá pokoj.

Osom hniezde Poirot príde na návštevu k svojmu známemu z jediného dôvodu: priviedol ho k nemu zločin. Vražda, ktorá sa ešte nestala.

A tak ďalej. Skrátka, záhady strana za stranou, a hoci poviedky nie sú môj obľúbený žáner, christieovky sú výnimky z pravidla. Pretože jej príbehy sú vždy plnohodnotné, bez ohľadu na rozsah. Postavy sú živé, uveriteľné, majú svoje osudy, prípady sú logické a ak ich nevyriešite spolu s Poirotom, spätne si trieskate hlavu o stenu, že ste si ten detail nevšimli. A pri poviedkach, ktoré sú predsa len krátkym žánrom, by sme si naše sivé bunky mozgové veru potrápiť mohli aj my 🙂 Poviedky Hercula Poirota je jednoducho kniha, ktorá je ozdobou knižnice a povinnou investíciou pre všetkých milovníkov kráľovnej anglickej detektívky. Rozhodne netreba váhať, mon ami 🙂