Založ si blog

Vina a trest. Právom?

Vina a trest… Kde je však tá hranica?
Zasluhuje si trest ponižovaná a mužom opovrhovaná matka, ktorá chce svojmu dieťaťu dopriať i to, na čo nemá, a tak vykradne kasu?
Aký je rozdiel medzi ženou, ktorá svoje novonarodené dieťa, porodené pod stromami, nechá radšej zahynúť, lebo nebolo svetom prijaté, a ženou, ktorá cielene ide na potrat alebo si vezme tabletku po?
„Nič neľutujem. Urobila som, čo som musela, z lásky, nekonečnej lásky…“ Hlas sa jej zlomil.“
Svet paragrafov a zákonov je striktný. Táto kniha však posudzuje z tej opačnej strany. Vníma pohnútky odsúdených žien.
vinna_brndiarova-vs-cernak
Po knihe Vinná od Evy Bielej Brndiarovej som siahla preto, lebo vyšla v skoro rovnakom čase ako kniha známeho zločinca Černáka. Je smutné, že o ňom vedeli všetci a o Vinnej asi len málokto.
Pritom obaja píšu o skoro o tom istom. Ibaže z opačných pólov…
Vinná je kniha z tej ťažšej sorty. Budete nad ňou premýšľať. Ak patríte k fanúšikom drsného Jo Nesba, asi vami neotrasie až tak, i keď emóciám a stiahnutému žalúdku sa zrejme nevyhnete. No ak nie ste zvyknutí na drsnú realitu, možno Vinnú nezvládnete. Mne to problém nerobilo, ale niektorí v mojom okolí opakovali, že je to ťažká kniha. Napokon, ako všetky od Bielej Brndiarovej. Pretože chce písať neprikrášlene. O živote z tej odvrátenej strany. Odkazom jej kníh je:
„Skúste pochopiť. Vžiť sa do kože toho, koho súdime.“
„Si tak naprogramovaná myšlienkami a želaniami iných, že sa cítiš slobodná, nasávaš ich s materským mliekom, s každým človekom, ktorý vstúpi do tvojho života. Učíš sa triediť – nie podľa seba, podľa iných.“
Vinná je súbor príbehov žien vo väznici. Sú to spomienky, retrospektívne rozprávanie na to, čo sa udialo a čo viedlo k činu. Ženy matky, mladé matky, tínedžerky. Prečítame si tu tak aj tínedžerské príbehy, ale nie tie ľahké a bezstarostné, ale také, ako to v niektorých rodinách, bohužiaľ, býva. Neprávosť, neláska, ponižovanie, zúfalstvo vždy niečo spôsobia. Zanechajú stopy.
V románe sa stretávame i so sudcom, u ktorého sa postupne ukáže, že s jednou z vinných má čosi spoločné. Odsúdi ju, až potom pochopí. A pomôže jej zásadným, dojímavým spôsobom. Viac prezradiť nemôžem, bol by to spoiler 🙂
Dalo by sa povedať, že medzi väzenkyňami neexistuje hlavná postava, i keď z nich trochu vytŕča Milena. Je zamĺknutá a rezignovaná. Milovala tak veľmi, až stratila sama seba. Svoj prechodný domov obýva spolu s Agátou, nepríjemnou ženštinou, no práve tá Milenu nakopne a ona začne spisovať nielen svoj prípad, ale aj osudy ostatných žien. Zrazu sa aj obávaných odsúdených vykľujú ženy s pestrými životnými osudmi a skúsenosťami, aké si nikto z nás neželá zažiť. No nespoznávame len život väzenkýň, ale aj životy ľudí tam vonku. Sudcu, jeho sekretárky, súčasnú aj bývalú manželku, dcéru. Kniha je plná osudov, bolesti, utrpenia a zamýšľania sa. A tryská z nej múdrosť.
Dokážete nesúdiť?
„Musíš začať robiť, čo si mala ako decko najradšej, a stať sa tým, čím si chcela byť vtedy.“
Autorka sa chystá vo štvrtok 23. 11. 2017 na besedu v Banskej Bystrici vo Verejnej knižnici Michala Kováča. Viac info tu.
Ale dosť toho o sebe prezradila aj na stránke svojho vydavateľstva.

Fialkastá hmla na úbočiach hôr

07.01.2018

Horská dedina, obyčajná rodina a fialkastá hmla. A občas nejaký ten blesk, ktorý sa vzal odnikiaľ. To len Nikto tam je. Prechádza sa dedinou a obdivuje dievčinu, ktorá ho zaujala svojou živelnosťou. viac »

Nesmrteľný a prekliaty

31.12.2017

Keď sme boli malí, zbožňovali sme rozprávky. O mocných čarodejníkoch, čarodejniciach, strašných kliatbach a peripetiach, ktoré hrdinovia museli prekonať, aby mohol zazvoniť zvonec a nadísť viac »

V tieni seba samej

21.12.2017

Poznáte osud Mr. Beana alias Rowana Atkinsona? Alebo Angeliky, markýzy anjelov alias Michéle Mercier? Louis de Funès? Tí herci boli takí dobrí, podali takí úchvatný výkon, že už ich asi nikto viac »

peniaze

Slovensko presadzuje zachovanie eurofondov

17.01.2018 14:00

Slovensko presadzuje zachovanie silnej politiky súdržnosti vo viacročnom finančnom rámci po roku 2020.

čipovanie psa, pes, veterinár

Zviera je stále vec, prelomový zákon mešká

17.01.2018 14:00

Platiť mala od 1. januára, no stále je len hudbou budúcnosti. Novela zákona o veterinárnej starostlivosti predefinujúca zviera z veci na cítiacu bytosť, sa dostala pod paľbu kritiky.

Robert Kaliňák

Kaliňák chce o pomoc pri vydaní Kosíka poprosiť aj zahraničných kolegov

17.01.2018 13:44

Potvrdil to po rokovaní vlády. Kosík sa momentálne nachádza vo väzení v Mali, Slovensko žiada o jeho vydanie.

Kaliňák, Gašpar

Európske centrum pre práva Rómov podalo žalobu na Slovensko

17.01.2018 13:14

Urobilo tak potom, čo minister vnútra Robert Kaliňák a polícia oznámili prípravu zákona s cieľom potláčať kriminalitu v oblastiach, kde žijú Rómovia.

Zuzana Šulajová

Z oceánu kníh niektoré si vyberám... :)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 13611x
Priemerná čítanosť článkov: 619x

Autor blogu

Kategórie